DiyetGüzellikYaşam

AB, CureVac aşısının değerlendirme sürecini durdurdu

AB, CureVac aşısının değerlendirme sürecini durdurdu

Alman biyoteknoloji şirketi CureVac, koronavirüse karşı geliştirdiği aşıdan istediği sonucu elde edemedi.

Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyici kurumu Avrupa İlaç Ajansı (EMA), “CVnCoV” adlı aşının değerlendirmesini durdurduğunu açıkladı.

CUREVAC DEĞERLENDİRME SÜRECİNDEN ÇEKİLDİ

EMA’dan yapılan bilgilendirmede, CureVac’tan alınan bir mektupta, şirketin EMA’nın değerlendirme sürecinden çekilmek istediğini, değişik bir koronavirüs aşısı geliştirme programına odaklanacağını açıkladıği belirtildi.

YENİ BAŞVURU HAKKI VAR

Bu nedenle EMA da aşıyı değerlendirme sürecini sonlandırdığını, şirketin yeni bir başvuru yapma hakkının saklı olduğunu kaydetti.

EMA, “CVnCoV” aşısıyla alakalı sürece 12 Şubat’ta başlamıştı.

AB, CureVac aşısının değerlendirme sürecini durdurdu #1

ETKİNLİK ORANI YÜZDE 47’DE KALDI

Geçtiğimiz haziran ayında geliştirilme aşamasında olan aşının etkinlik oranı yüzde 47 olarak açıklanmış, aşı beklentileri karşılayamamıştı.

CureVac Yönetim Kurulu Başkanı Franz-Werner Haas, “Bu orana göre aşı öngörülen istatistiki başarı kriterlerini yerine getirmiyor.” demişti.

TURKOVAC’TAKİ ÇALIŞMALAR HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR

Bunun yanı sıra Türkiye, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamı içinde yerli aşı TURKOVAC üzerindeki çalışmalarda son aşamaya geçti.

Kasım veya aralık ayında kullanıma sunulması beklenen TURKOVAC’ın, Sinovac’tan daha etkili olduğu kayıt edildi.

AB, CureVac aşısının değerlendirme sürecini durdurdu #2

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMASI

Aşının Faz-3 çalışmaları kapsamı içinde gönüllülere uygulanması sürerken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz ay yaptığı bilgilendirmede, “Bir tesiste üretimine başladığımız TURKOVAC aşımız ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

DEĞERLENDİRMESİ SÜREN AŞILAR

EMA, AB ülkelerinde Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson firmalarınca üretilen aşıların kullanımına olanak sağlıyor.

Novavax, Sputnik V, Sinovac ve Sanofi aracılığıyla geliştirilen aşıların onayı için değerlendirme sürüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu