Sağlık

Andropozu yönetmek için 4 beslenme önerisi

Andropoz yahut yaygın bir şekilde kullanılan adyla erkek menopozu, erkek cinsiyet hormonu testosteronun seneler içinde kademeli olarak düşük üretimi sebebiyle yaşanılan belirtileri ifade eder.

Durum 50 yaşından sonra daha sık görülür. Andropoz, cinsel dürtüde azalmaya neden olabilir ve bazı durumlarda depresyona da neden olabilir. Klinik olarak bu durum testosteron eksikliği sendromu yahut androjen eksikliği yahut hipogonadizm olarak bilinir.

Andropozu yönetmek için 4 beslenme önerisi #1

ANDROPOZ BELİRTİLERİ

Andropoz sırasında yaşanabilecek belirtiler genelde şunlardan oluşmaktadır:

– Sinirlilik ve sık ruh hali değişimleri,

– Egzersizde zorluklara neden olan kas kütlesi kaybı,

– Göbek yağına yahut jinekomastiye (erkek göğüs büyümesi) yol açabilen vücut yağının dengesiz dağılımı,

– Zevk, coşku ve enerji eksikliği,

– Artan uykusuzluk ve yorgunluk,

– Hafıza ve odaklanma problemleri,

– Azalmış kemik yoğunluğu,

– Sıcak basması yahut ter,

– Kellik, saç dökülmesi,

– Azalmış testis boyutu.

Andropozu yönetmek için 4 beslenme önerisi #2

ANDROPOZU YÖNETMEK İÇİN 4 BESLENME ÖNERİSİ

Birçok insan, bu durumu yaşam tarzı yahut psikolojik etkenlerle karıştırır. Lakin, durum her zaman böyle değildir. Sağlıksız yaşam tarzı seçimlerinden bazıları andropoza neden olabilir. Bunlar içinde sigara, obezite, alkol kullanımı, hareketsiz yaşam tarzı yahut bazı ilaçlar sayılabilir.

Bu durumu yönetmek için çeşitli ipuçlarını izleyebilirsini:

Yeterli Kalsiyum Alımı

Yeterli kalsiyum alımı, andropoz belirtilerini hafifletmenize yardımcı olabilir. Süt, susam, yumurta, balık (sardalya, somon), brokoli ve baklagiller gibi besinler kalsiyum yönünden zengindir.

Sağlıklı Yağ Tüketimi

Yeterli miktarda esansiyel yağ asitleri alımı, testosteron hormonunun üretimini artırabilir. Diyetinize kuru yemişler, yağlı tohumlar, zeytinyağı ve doğal tereyağı şeklinde sağlıklı yağlar eklediğinizden emin olun.

Doğru Dozda Çinko Alın

Çinko, üreme sağlığını koruma ve testosteron dahil olmak üzere hormon dengesi oluşturma işlevine katılan mühim bir mineraldir. Çinko eksikliği değişmiş bir ruh hali durumuna neden olabilir. Çinko deniz ürünlerinde, baklagillerde, kuru yemişlerde, yağlı tohumlarda ve bitter çikolatada iyi miktarda bulunur.

Sağlıklı Bir Kiloyu Koruyun

Fazla kilolu olmak, büyük sağlık problemlerinin temel nedenidir. Bu nedenle, andropoz belirtilerini hafifletmek için kilonuzu normal düzeyde tuttuğunuzdan emin olun. Porsiyon boyutunuzu kontrol etmeye çalışın ve işlenmiş gıdalardan, yapay tatlandırıcılar yönünden zengin gıdalardan ve kötü yağlardan kaçının.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu