Anne-Çocuk

Artrit hakkında sıkça sorulan 4 soru

Her yıl, 12 Ekim Dünya Artrit Günü’nde bu hastalığın farkındalığına dikkat çekiliyor. Dünya çapında milyonların muzdarip olduğu, yaşla birlikte kötüleşebilen eklemlerde ağrı ve sertliğe neden olan bu iltihabi durum, bir yahut birden fazla eklemi etkileyebiliyor.

Hareket alanını kısıtlayan ve fonksiyonel yaşamı olumsuz etkileyen artrit hastalığı, tedavi edilmediği takdirde hareket yoksunluğuna neden oluyor. Her hastalıkta olduğu gibi artritte de erken teşhisle birlikte semptomların ilerlemesi engellenebilir ve hayat değeri belirli bir düzeyde tutulabilir.

Artrit hakkında sıkça sorulan 4 soru #1

ARTRİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Artritin türü ne olursa olsun, kişide ateş, lenf düğümlerinde şişme, kilo kaybı, yorgunluk, elinizi kullanamama, yürüme kuvvetliğü ve uyku bozukluğu olabilir. Düzenli ağrıyı ise artritin erken belirtilerinden şu biçimde ayırt edebilirsiniz:

– Eklem ağrısı,

– Eklemlerde sertlik ve şişlik,

– Hareket aralığınız da azalabilir,

– Eklem etrafındaki deride kızarıklık,

– Genelde ateşin eşlik ettiği açıklanamayan eklem ağrısı,

– Eklem ağrısı sebebiyle günlük işleri yerine getirmede zorluk,

– Ağrı kesiciler eklem ağrılarını da tedavi edemez.

Artrit hakkında sıkça sorulan 4 soru #2

ARTRİTİN EN YAYGIN TÜRLERİ NELERDİR?

Farklı nedenleri ve tedavi metotları olan 100’den fazla farklı artrit türü mevcuttur. En yaygın türlerden ikisi ise şunlardan oluşmaktadır:

1. Osteoartrit (OA): Osteoartrit, özellikle 50 yaşından sonra yaşlı insanları etkiler. Eklemlerde ilerleyici kıkırdak kaybına bağlı olarak ağrı yahut şişmenin yaşandıği dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Osteoartrit vücuttaki aşağı yukarı her eklemi etkileyebilir, fakat genelde diz ve kalça gibi ağırlık taşıyan eklemlerde görülür. Ayrıca parmakları ve bundan öncekilerde travma, enfeksiyon yahut iltihaplanma sebebiyle yaralanması olan herhangi bir eklemi de etkileyebilir. Osteoartritin başlangıcı kademelidir ve eklemin şeklini ve görüntüsü değiştirebilmesine rağmen, bir çok insanda ilk etapta oldukça önemli zayıflatıcı etkisi yoktur.

2. Romatoid artrit (RA): Her yaşta ortaya çıkabilen bu durum, daha genç bireylerde 30 yaş kadar genç bireylerde de görülebilmekte ve çoğunlukla 30-50 yaşları içinde görülmektedir. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre 2-3 kat daha fazladır. Bir yahut daha fazla eklemde ve etrafında ağrı, sızı, sertlik ve şişmeyi içerir. Semptomlar ağır ağır yahut aniden gelişebilir. Bazı romatizmal durumlar bunun bunun yanında bağışıklık sistemini ve vücudun çeşitli iç organlarını da içerebilir. Juvenil Romatoid Artrit de artrit formlarından biridir ve genelde 12-18 yaş arası genç nüfusu etkiler.

Artrit hakkında sıkça sorulan 4 soru #3

ARTRİT EN ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Bu yılın 12 Ekim Dünya Artrit Günü teması bunun yanı sıra bugün gecikmemenizi öneriyor ve bundan dolayı, yukarıda gösterilen semptomlardan herhangi birini fark ettiğiniz anda hemen bir ortopedi doktoruna görünün. Şimdi kimlerin artrit riski altında olduğunu birlikte görelim:

– Fazla kilolu yahut obez olan bireylerde artrit gelişme olasılığı daha yüksektir. Ne kadar fazla ağırlık verirseniz, kalçalarınıza, sırtınıza ve ayaklarınıza verdiğiniz yük o kadar fazla olur.

– İşlenmiş gıdaların ve şeker ve beyaz un gibi gıdaların aşırı tüketimi, ağrıyan eklemlerde zor olan kilo alımına neden olabilir. Bunları meyveler, kuru yemişler ve kepekli tahıllar ile değiştirin.

– Sık sık mesajlaşmak ve telefonunuzu tam anlamıyla aynı konumda tutmak ‘mobil cihaz parmağına’ neden olabilir. Mesajlaşmak, özellikle başparmaklarınız olmak üzere, elinizdeki eklemleri zorlar. Bu nedenle, artriti uzak tutmak istiyorsanız, başparmakla mesajlaşmayı en aza indirin yahut mesajlaşmayı eller serbest tutmak için ses işlevini kullanın. Mesajlaşmak omuzlarınız ve boynunuz için de kötü olabilir.

– Her zaman yüksek topuklu ayakkabı giymek, ayaklarınızı eklemleri zorlayan, kasları geren ve sırtınızı hizadan çıkaran garip bir seviyeye getirir. Bu nedenle, günlük olarak topuklu ayakkabı giyen kadınlar, bu alışkanlığın osteoartrit ve ayak ağrısı geliştirme risklerini artırabileceği hususunda bu noktayı akıllarında tutmalıdır.

– Yaralanmalar da risk etkenleri olarak hareket eder. Ergenlik yahut genç erişkinlik zamanında dizinden yaralanan bireylerin, yaralanmamış olanlara kıyasla o dizinde osteoartrit gelişme olasılığı üç kat daha fazlaydı.

Artrit hakkında sıkça sorulan 4 soru #4

ARTRİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Artrit, mesleki yahut fizik tedavi, egzersiz ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilir. Ayurveda gibi alternatif ilaçlar, tıbbi yağlar ile masajlar ve homeopati de artritin erken evrelerindeki bazı insanlara rahatlama sağlar.

Artrit nasıl tedavi edileceği için cerrahi seçenekler artroskopi, sinovektomi, osteotomi ve total eklem replasmanını içerir. İlk üçü ağrıdan kurtulmayı sağlarken, hastalığı tamamen iyileştiremezler. Artritin tek nasıl tedavi edileceği eklem replasman cerrahisidir.

Ayrıca yaşam tarızında bazı değişikliklerle de semptomları hafifletebilirsiniz:

– Yaralanmaları uzak tutun.

– Duruşunuza dikkat edin, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının.

– B12 vitamini ve D3 vitamini düzeylerinizi düzenli olarak takip edin. D3 vitamini artrit durumunda biraz daha mühimdir.

– Sağlıklı beslenin; diyetinize ceviz, kaju fıstığı ve antep fıstığı gibi fındık ve tohumlar ilave edin. Ayrıca diyetinize sarımsak ve soğan gibi daha fazla sebze ilave edin.

– Düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu