Anne-Çocuk

Aşı rehberinde güncelleme: Hamileler her dönemde aşı yaptırabilecek

Sağlık Bakanlığı, aşı uygulama rehberinde güncellemeye gitti.

Rehberin “KOVID-19 Solunum Sistemi Hastalıklarının Yaygın Olduğu Dönemde Sağlık Kuruluşlarında Gebe Takibi” bölümünde güncelleme yapıldı.

Hamilelik zamanında aşılanmanın önemine ilişkin ülkeler arası çalışmaların sonuçlarına yer verilen rehberde, koronavirüsün hamilelerde, hamile olmayanlara göre daha ağır seyrettiği, daha fazla ölümle neticelendiğı, bir çok ülkede anne ölümlerinin birinci nedeni halini aldıği vurgulandı.

HER DÖNEMDE AŞI OLUNABİLİR

Rehberde, “Gebelikte inaktif ve mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veriler incelendiğinde, gebelere aşı uygulaması tavsiye edilmektedir. Aşılar, gebelik öncesinde ve gebeliğin başlangıcından ibu yana her zamanda uygulanabilir. DSÖ, onay verdiği SARS-CoV-2 aşılarının gebelere de yapılmasını önermektedir. Ayrıca ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi CDC ve American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) de gebeler, emzirenler ve gebelik planlayanlara, Kovid-19 aşılarını önermektedir.” bilgisi paylaşıldı.

ANNE VE BEBEK İÇİN RİSK TAŞIMIYOR

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezinin, mRNA aşılarıyla alakalı 139 bin gebeyi kapsayan çalışma sonuçlarına yer verilen rehberde, çalışmaların, başta mRNA olmak üzere aşıların anne ve bebeğe zararlı bir tesirinin bulunmadığı, anneyi koruduğu ve hastalık riskini 5-10 kat azalttığını gösterdiğine işaret edildi.

Rehberde bunun bunun yanında gebelikte aşılamanın enfeksiyona yakalanma riskini azaltacağı, kordon kanı ve anne sütüne koruyucu antikor geçişini sağlayacağı altı çizildi.

Aşı rehberinde güncelleme: Hamileler her dönemde aşı yaptırabilecek #1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu