Anne-Çocuk

Böbreklere zarar veren günlük alışkanlıklar

Böbreklerin tüm organlar gibi vücutta mühim bir rolü mevcuttur. Vücudunuzdaki atıkları ve ekstra sıvıyı atmaya yardımcı olmaktadırlar ve sağlıklı bir su, tuz ve mineral dengesini korumak için asidin giderilmesine yardımcı olmaktadırlar.

Bu sağlıklı denge olmadan vücuttaki sinirleriniz, kaslarınız ve diğer dokularınız düzgün çalışamaz. Bu, böbrek bakımına özen göstermenin şart olduğu manasına geliyor.

İçinde bulunduğumuz salgın günlerinde, böbrek bakımı ve önemi daha da mühim bir hal aldı. Şiddetli koronavirüs vakalarında, koronavirüs ile enfekte olmadan önce altta yatan böbrek poblemleri olmayanların bile böbrek hasarı belirtileri gösterebildiği yaşandı. Raporlar, koronavirüs sebebiyle hastaneye götürülen hastaların yüzde 30’unun orta yahut şiddetli böbrek hasarı geliştirdiğini söylüyor.

Koronavirüsün böbrekler üzerindeki etkisi halen net değildir. Lakin, virüsün kendisi böbrek hücrelerini enfekte edebilir. Böbrek hücreleri, koronavirüsün kendilerine bağlanmasını, istila etmesini ve kendi kopyalarını oluşturmasını sağlayan ve potansiyel olarak bu dokulara zarar veren reseptörlere sahiptir. Benzer reseptörler, koronavirüsün en fazla zarara yol açtığu gösterilen akciğer ve kalp hücrelerinde de bulunur.

Böbreklere zarar veren günlük alışkanlıklar #1

BÖBREKLERE ZARAR VEREN GÜNLÜK ALIŞKANLIKLAR

Böbreklerimize zarar verebilecek bir çok günlük alışkanlık mevcuttur. İşte böbreklere zarar veren en yaygın 10 günlük alışkanlık:

1. Çok fazla tuz kullanımı

Tuz (sodyum) yönünden zengin diyetler, kan basıncını ve bundan dolayı böbrek hastalıkları riskini artırabilir. Tuz yerine kullanılabilen bazı baharatlarla yemeklerinize lezzet katabilirsiniz. Yavaş yavaş tuz yerine farklı şeyler tercih ederek, tuzdan uzak durmayı daha kolay hale getirebilirsiniz. Tuz, vücut için gerekli bir mineraldir fakat, yediğimiz işlenmiş ürünlerdeki yüksek tuz miktarı ile zaten günlük alınması gereken miktarın çok daha yükseksını alırız. Bundan dolayı işlenmiş gıdalardan uzak durmak, evde yemek hazırlamak ve tuzunu ayarlamak çok mühimdir.

2. Yeterince su içmemek

Yeterince su içmek, böbreklerinizin sodyum ve toksinleri vücuttan temizlemesine yardımcı olmaktadır. Yeterli su içmek, dayanılmaz ağrılara neden olan böbrek taşlarından kaçınmaveya yardımcı olmaktadır. Böbrek poblemleri olan bireylerin daha az sıvı alması gerekir. Lakin böbrekleri sağlıklı bireyler günde en az 2-2.5 litre su içmelidir.

3. Aşırı şeker tüketimi

Çok fazla şeker tüketimi, her ikisi de böbrek hastalığına yol açabilen yüksek tansiyon ve diyabet riskini artıran obeziteye neden olabilir. Bu nedenle yalnızca paketli ürünlerde bulunan ilave şeker değil, gizli şekerleri de tüketmemeye özen göstermelisiniz. Bisküvi, hazır soslar, tahıl gevrekleri ve beyaz ekmekten kaçının çünkü bunların hepsinde gizli şeker bulunur. Herhangi bir gıda maddesi satın almadan önce etkiketini dikkatlice okuyun.

4. Alkol tüketimi

Alkol tüketen bireylerin kronik böbrek hastalığı riskinin 2 kat arttığı bulunmuştur.

5. Fazla et tüketimi

Hayvansal protein, kanda böbrekler için zararlı olabilecek ve asidoza neden olabilecek yüksek miktarda asit üretir. Asidoz, böbreklerin asidi yeterince bi hayli hızlı atamadığı bir durumdur. Özellikle kırmızı et tüketimi haftada 2 ile sınırlandırılmalıdır. Daha sağlıklı seçenekler olan tavuk, hindi ve balık gibi hayvansal protein kaynakları tüketilmelidir.

6. Bilinçsiz ağrı kesici kullanımı

Reçetesiz satılan nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ağrınızı azaltmanıza yol gösterecektır. Lakin bunlar, özellikle böbrek hastalığınız varsa, vücudunuza ve böbreklerinize zarar verebilir. Bu nedenle, düzenli ağrı kesici kullanımınızı azaltın ve doktor aracılığıyla önerilenden fazlasını tüketmeyin.

7. İşlenmiş gıda tüketimi

İşlenmiş gıdalar sodyum ve fosfor ile doludur. Böbrek hastalığı olan bireyler paketlenmiş gıdalardan kaçınmalıdır. Yüksek fosforlu, işlenmiş gıdaların alımı böbrekler ve kemikler için zararlı olabilir.

8. Kalitesiz ve düzensiz uyku

İyi bir gece uykusu, genel sağlığınızı korumak için son derece mühimdir. Böbrek özelliği, 24 saat boyunca böbreğin iş yükünü ayarlamaya kolaylık sağlayan uyku-uyanıklık döngüsü aracılığıyla düzenlenir.

9. Sigara kullanımı

Sigara içmek sağlığa zararlıdır. Sigara içen bireylerin idrarlarında böbrek zararının bir işareti olan protein bulunma riski daha yüksektir.

10. Hareketsiz kalmak

Çok uzun süre oturmak böbrek hastalıklarının gelişimi ile ilişkilidır. Hareketsiz bir yaşam tarzı böbrek sağlığını negatif yönde etkileyebilir. Düzenli fiziksel aktivite, tansiyon düzeylerini füzenler ve böbrek sağlığı için iyi olan daha iyi metabolizma ile ilişkilidır.

Böbreklere zarar veren günlük alışkanlıklar #2

BÖBREKLERİ TEMİZLEMEK İÇİN TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLER

Böbreklerin arındırıcı ve vücudu detoks edici görevleri mevcuttur. Bu nedenle, yediğimiz ve içtiğiniz her şey bu hayati organ için mühimdir. İyi beslenerek, böbreklerinizin işini kolaylaştırabilir ve bu organların üzerindeki stresi azaltabilirsiniz.

Söylemeye gerek yok, su böbrekleri temizlemek için gereklidir. Vücudunuza zararlı olan elementleri idrar yoluyla yok edecek kadar içmeye çalışın.

İşte böbreklerin sağlığına ve genelde vücudunuza fayda sağlayan besinler:

Yaban mersini

Böbrekleri detoks eder ve bunun bunun yanında mesanenin temiz olmasına yardımcı olmaktadırlar. Bunları aç karnına almanız tercih edilir.

Tam tahıllar

Lif içeriği sebebiyle, tam tahıllar vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Potasyum yönünden zengin meyve ve sebzeler

Muz, elma, portakal, kayısı, şeftali gibi meyveler ve patates, soğan, kereviz, brokoli, karnabahar ve patlıcan gibi sebzeler, idrar üretimini artıran temel bir element olan büyük miktarda potasyum içerir.

Kalsiyum yönünden zengin besinler

Kalsiyum böbreklerin güçlenmesine ve düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu element, süt ve az süt ürünleri, marul, brokoli, kuşkonmaz, lahana, balkabağı gibi çeşitli gıdalarda ve bunun bunun yanında somon yahut sardalya gibi balıklarda doğal olarak bulunur.

Baklagiller ve kuru yemişler

Haftada 2 yahut 3 porsiyon baklagil ve günde 25 gr kuru yemiş alın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu