Diyet

Detoksların kralı: Kereviz sapını atmamanız için 10 sebep

Detoksların kralı: Kereviz sapını atmamanız için 10 sebep

Sebzelerin gövdeleri kadar yararlı ve kullanışlı olabilen saplarını ve yapraklarını ziyan etmeyi sevmeyenlerdenseniz, haberimiz tam size göre.

Tam da mevsimi gelmişken, tepeden tırnağa kullanabileceğiniz sebzelerden kerevizden bahsetmeden geçmeyelim.

Maydanozgiller familyasının en mühim sebzelerinden birisi olan kerevizin ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz, peki ya sapı ve yapraklarının da en az kendisi kadar faydalı olduğundan haberiniz var mıydı?

İster çay, ister yemeklere baharat, isteğe göre detoks suyu olarak kullanabileceğiniz kereviz sapları, buzlukta dondurularak da saklanabilir.

İşte kereviz sapını çöpe atmamanız için 10 neden anlattık…

KEREVİZ SAPI FAYDALARI

 1. Vücudunuzda enfeksiyona neden olan zararlı bakterilerden ve toksinlerden arınmak istiyorsanız kereviz sapı ve yapraklarını yemeklerinize ilave edin.
 2. Kereviz sapı ve yaprakları, idrar söktürücü donanımlarıyla böbrek sağlığını destekler. Kereviz sapı veya yapraklarını düzenli tüketerek siz de daha çok idrara çıkabilir, böbrek sağlığınızı koruyabilir, kanın temizlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.
 3. Kereviz sapı ve yaprakları, sindirim sistemi için son derece mühim olan lifli yapıya sahip olması sebebiyle bağırsak dostudur.
 4. Kereviz sapı ve yaprakları göz sağlığında mühim olan A vitamini yönünden bi hayli zengindir. Bunun yanında tüketen birinin göz sağlığını korumada etkilidir.
 5. Kereviz sapı ve yapraklarından yararlanarak siz de beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlayabilir, beyinde oluşabilecek iltihaplanmaları önleyebilir, bu sayede hafızanızı nasıl tedavi edileceği olmayan Alzheimer hastalığından koruyabilirsiniz.

Detoksların kralı: Kereviz sapını atmamanız için 10 sebep #1

KEREVİZ SAPI SUYU TARİFİ

Kereviz sapı suyu tarifi için gereksiniminiz olan malzemeler şöyle:

 • Yaklaşık 2-3 adet kerevizin sapı
 • 1 tutam maydanoz
 • 1 adet limonun suyu
 • 3 su bardağı kadar içme suyu

Tüm malzemeleri blendera alın ve çekin. Elde ettiğiniz sulu karışımın içindeki parçacıkları temiz bir tülbentten geçirerek ayırın ve ardından için.

Kereviz suyunun faydaları ise şöyle sıralanıyor;

 1. Kilo vermenize faydalı oluyor, bi hayli hızlı ve sağlıklı zayıflamanın anahtarı olarak görülen içecekler içinde olduğu bilgisi yer alıyor.
 2. Tatlı yeme isteğini baskıladığı biliniyor.
 3. Vücutta ödem attırıcı bir etki oluşturuyor. Şişkinliklerden kurtulmanıza faydalı oluyor.Kereviz sapı suyunun en mühim ve güzel etkileri içinde ise karaciğeri temizlemesi yer alıyor.
 4. Güçlü antioksidan özellikleri aracılığıyla vücudu yabancı maddelerden arındırıyor.Yine antioksidan etkileriyle kan dolaşımını ve damarları rahatlatıyor.
 5. Sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engelliyor, halihazırda var olan sivilcelerin ve sivilce izlerinin çok kısa bir sürede geçmesini sağlıyor.

Detoksların kralı: Kereviz sapını atmamanız için 10 sebep #2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu