Anne-Çocuk

Kabuğuna aldanmayın: İşte benekli muzun faydaları

Aldığınız muzlar beklerken zamanla sarıya dönüşür, ardından da siyah benekler meydana gelir.

Beneklenen muzun bozulduğunu düşünüp yemeyenler, hatta çöpe atanlarımız bile mevcuttur.

Çoğumuzu tedirgin eden o benekler aslında üreticiler aracılığıyla özellikle tavsiye ediliyor. Muhteşem bir potasyum kaynağı olan muz, benekleriyle daha faydalı.

Muzun üzerindeki kahverengi-siyah lekelerin kanserli hücrelerle savaştığına dair çalışmalar da yer alıyor.

BENEKLİ MUZUN FAYDALARI

Kahverengi benekli yani olgunlaşmış muz, hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi problemlere karşı etkili olan doğal antasitler yönünden bi hayli zengindir.

Kabuğuna aldanmayın: İşte benekli muzun faydaları #1

DOĞAL ANTİ-DEPRESAN

Muz, triptofan adındaki amino asitler içerir ve bu özelliği ile tam bir anti-depresan etkisine sahiptir. Depresyondan korunmaya kolaylık sağlayan muz, sakinleştirici bir meyvedir ve uykuveyalmaı kolay bir hale getirir.

KABIZLIĞA ÇARE

İçerdiği lif içeriği ile kahverengi benekli muz, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve kabızlığa karşı rahatlatıcı bir etkide bulunur.

ENERJİ DEPOSU

Kahverengi benekli muz, azalan enerji düzeysini çok bi hayli hızlı bir biçimde yükseltebilir. Özellikle, spordan sonra bir adet muz tüketmek hem enerji düzeysini yükseltir, hem de içerdiği potasyum aracılığıyla kasların gerilmesini önüne geçer. Muzun, fiziksel açıdan dayanıklılığı arttırdığı, birden fazla araştırma neticesinde teyit edilmiştir.

Kabuğuna aldanmayın: İşte benekli muzun faydaları #2

KAN HÜCRELERİNİN DOSTU

Muz, demir minerali yönünden çok zengin meyvedir. Demir, vücudun beslenmesini ve oksijen dolaşımını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin ana bileşenidir. Kahverengi benekli muz, bu sayede kansızlık riskini azaltır.

ADET AĞRISINA ÇÖZÜM

Kahverengi benekli muz, içerdiği B6 vitamini ve potasyum yardımı ile adet ağrılarının giderilmesinde etkili bir gıdadır.

Kahverengi benekli olgunlaşmış muzun sindirimi çok daha basittir. Muz bunun bunun yanında, müthiş bir antioksidandır. Kilo verirken tüketilebilecek en güzel gıdalardan biri muzdur.

Kabuğuna aldanmayın: İşte benekli muzun faydaları #3

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu