GüzellikSağlıkYaşam

Sağlıklı uyku, aşı sonrası antikor oluşumunu destekliyor

Sağlıklı uyku, aşı sonrası antikor oluşumunu destekliyor

Uyku problemleri genel hatlarıyla günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen bir takım sonuçlara neden olabilir. Uykuda solunum bozukluğu ve uyku apnesi olan bireylerin sabah baş ağrısıyla uyandığını, konsantrasyon bozukluğu yaşadığını, sosyal yaşamda da bir çok problemle karşı karşıya geldiğı çok fazla gözlemlenmektedir.

Uyku sağlığının bağışıklık sistemiyle doğrudan ilişkili olduğunu ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, sağlıklı uykunun lenfositin gelişmesinde ve antikor oluşmasında etkili olduğuna dikkat çekti. Karadağ bunun bunun yanında, sağlıklı uyumayanların sosyal ve günlük yaşantılarının da değiştiğini kaydetti.

Sağlıklı uyku, aşı sonrası antikor oluşumunu destekliyor #1

UYKU APNESİ OLANLAR KOVİD-19’U AĞIR GEÇİRİYOR

Salgın zamanında Kovid-19 tanılı hastalara test yaparak uyku apnesi yönünden riskleri olup olmadığını gözlemlediklerini aktaran Karadağ, şöyle devam etti: “Bu riski tespit eden stop-bang dediğimiz anket var. Kişi horluyor mu? Gündüz aşırı uyku hali var mı? Gece uyurken nefesinin durduğuna tanık bir kişi var mı? Hipertansiyonu var mı? Boyu, kilosu, vücut kitle endeksi… Obezitesi var mı? 50 yaşın üzerinde mi? Erkek mi? Bu 8 soruya bakıyoruz. Bunlar 4-5’ten fazlaysa ‘Uyku apne riski mevcuttur.’ deyip uyku testi yapıyoruz. Bu anket çalışmalarıyla erişkinlerin ortalama yüzde 35’inde uyku apnesi riski tespit ediliyor. Biz yatan hastalarımızda bu testi yaptık. Bursa’da birkaç merkez toplandık. Kovid-19 sebebiyle yatan hastaların riski ne kadarmış diye. Onlarda toplumdan çok daha yüksek çıktık. Yüzde 45 civarında çıktı. O zaman uyku apnesi veya uyku sorunu olan bireyler daha mı kolay Kovid oluyorlar? Kovid’i daha mı ağır geçiriyorlar? Buna baktığımız zaman, evet.”

Uykunun aslında basit bir dinlenme dönemi değil restorasyon dönemi olduğunu söyleyen Karadağ, gün boyu yorulan, stres yaşayan bireylerin uyuduklarında yalnızca kaslarının değil, beyin ve vücutlarının da dinlendiğini, uyku esnasında tüm vücut hücrelerinin beslendiğini, olgunlaştığını, dinlendiğini açıkladı.

Karadağ, “Aşı yapılan bireylerde lenfositlerin antikor ürettiğini biliyoruz. Kişilerin antikoru ne kadar yüksekse hastalığa karşı muhafaza edilmesi da o kadar fazla. Sağlıklı uykunun lenfositin gelişmesinde ve antikor oluşmasında doğrudan etkili olduğunu gördük. Yapmış olduğumuz çalışmada da bunu gösterdik. Sağlıklı bir uyku, bireylerin antikor gelişiminde, lenfosit gelişiminde etkili oluyor. Bu da bireylerin vücut direncini artırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlıklı uyku, aşı sonrası antikor oluşumunu destekliyor #2

“AŞI OLMANALARINA RAĞMEN HASTA OLABİLİYORLAR”

Salgında vücut direnci yüksek bireylerin Kovid-19’u daha hafif, düşük olanların daha ağır geçirdiklerinin, yoğun bakımda daha fazla tedavi gördüklerinin ve vefat ettiklerinin gözlemlendiğini ifade eden Karadağ, şunları kaydetti: “Aşılı bireylerin içinde bile hastalanan olunca bakıyoruz, evet aşı olmuş ama vücut direnci düşük, ek bir hastalığı var, kortizon veya başka bir şey kullanıyor. Aşı olduğu halde hastalanan, ölen bireylerin ortak özellikleri vücut dirençlerinin düşük olması. Vücut direncini artıran ideal olay sağlıklı uyku. Sağlıklı uykunun ne kadar mühim olduğunu tüm toplumun, hekimlerin yeniden farkındalık oluşturarak anlamaları gerekiyor. Sağlıklı uykuyu sağlayabilmek için tüm önüne geçeri kaldırmamız lazım. Her yer açılırken, okullar, alışveriş yerleri açılırken tüm meslektaşlarımıza ‘Uyku laboratuvarlarınızı açın.’ diyoruz. Bunlar için belirli standartları ülkemizde paylaştık. Uyku laboratuvarına alacağımız her hastaya önce PCR testi yapıyoruz. Negatifse, o birinin uyku testini yapabiliyoruz. Yaptığımız uyku testlerinden sonra tedavilerine başlanması o bireylerin hem vücut hem hastalığa karşı dirençlerini artırıyor. Sağlıklı yaşamasını sağlıyor.”

Prof. Dr. Mehmet Karadağ, sağlıklı yaşayabilmek, vücut direncini artırabilmek için en büyük silahın sağlıklı uyku olduğunu, bireylerin sağlıklı uyuyup, beslendiklerinde vücut dirençlerinin otomatik artacağını sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu